Кучина С. А. :: Фотография

к.фил.н. доцент

Светлана Анатольевна
Кучина

КУЧИНА С.А. / Inanimate Alice: digital literature in educational and research context
Inanimate Alice: digital literature in educational and research context

The project “Inanimate Alice: digital literature in educational and research context” is aimed at translating two episodes of Inanimate Alice (Episode 3: Russia & Episode 4: Hometown) and the educator guidance to them with a view to its presentation and multimedia publication in Russian. The project will include not only translation and educational parts but also a research option on the topic (interactive exercises design, project tasks and web-based questionnaires on the topic). The research goal is to explore ‘born digital’ narrative which suggests fundamentally new accents in the literary text structure and its perception by the recipients. Where Inanimate Alice is taught, researched, exhibited and awarded.

Team

Coordinator: Svetlana Kuchina, PhD, associate professor of Foreign Languages Department, NSTU (s.kuchina@corp.nstu.ru)

Daria Shevnitsina, Bachelor-program student (NSTU) shevnicyna.2014@stud.nstu.ru

Gulzhan Altynbekova, Master-program student (NSTU) gulzhanaltynbekova@gmail.com

Электронная литература в образовательном и исследовательском контексте

(на материале Inanimate Alice)

Современная электронная художественная литература может быть успешно интегрирована в учебный процесс в качестве материала для изучения иностранных языков, современной медиакультуры и литературы. Целью проекта является перевод двух эпизодов Inanimate Alice с английского на русский язык (Эпизод 3: Россия и Эпизод 4: Родной город), а также учебных материалов на их основе, автором которых является К. Джозеф. Перевод будет осуществляться участниками проектной команды для последующей публикации и мультимедийного издания Inanimate Alice в России. Помимо переводческой цели проект имеет ряд исследовательских и образовательных задач (разработка системы подготовительных упражнений и проектных заданий, анкетирование целевой аудитории проекта). География работы с ресурсом Inanimate Alice в мире - исследование, обучение, выставки, награды (карта Google).

Участники проекта:

С.А. Кучина, к. филол.н., доцент ИЯ ГФ (координатор) (s.kuchina@corp.nstu.ru)

Д.О. Шевницына, ИЯ - 42, ФГО, shevnicyna.2014@stud.nstu.ru

Г. Ж. Альтынбекова, магистрант, ФГО, gulzhanaltynbekova@gmail.com